Svoboda panoramatu

29. 6. 2015

29.6.2015

V uplynulých dnech v médiích proběhla informace týkající se tzv. svobody panoramatu - možnosti pořizovat fotografie budov, soch, apod. umístěných ve veřejném prostoru.

V tuzemském autorském zákoně (zákon. č. 121/200 Sb.) je ustanovení týkající se „svobody panoramatu“ obsaženo v § 33 s názvem „Užití díla umístěného na veřejném prostranství“:

„(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo kresbou, malbou nebo grafikou, fotografií nebo filmem nebo jinak zaznamená nebo vyjádří dílo, které je trvale umístěno na náměstí, ulici, v parku, na veřejných cestách nebo na jiném veřejném prostranství; do autorského práva nezasahuje ani ten, kdo takto vyjádřené, zachycené nebo zaznamenané dílo dále užije. Je-li to možné, je nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a umístění.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na pořízení rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou a na rozmnožování nebo rozšiřování díla formou trojrozměrné rozmnoženiny.“

Předmětem probíraného tématu je možnost užití dosud chráněného díla (architektonické dílo, socha, apod.), které je chráněno autorským právem a které bude někdo chtít použít ve svém autorském díle – jedná se tedy o to, zda je možné si pořídit fotografii, na níž je určitá budova/socha a to bez souhlasu či naopak se souhlasem autora. Právní úpravy tohoto institutu jsou v mnoha státech odlišné (např. ve Francii je nutný souhlas k jakémukoliv užití; v České republice souhlas potřeba není).

Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu projednával možnost nalezení kompromisu mezi výše uvedenými rozdílnými přístupy. Kompromis by dle Právního výboru mohl být nalezen díky bodu týkajícího se tzv. komerčního užití. K užití díla výše uvedeným způsobem, kdy by výsledné dílo sloužilo ke komerčním účelům, by osoba, která dílo vytváří, měla získat souhlas např. autora sochy, apod.

Celé téma je prozatím pouze projednáváno. Téma není v žádné fázi evropského legislativního procesu.
K tématu se na svých webových stránkách a na svém blogu vyjádřil předseda Výboru pro právní záležitosti, poslanec Evropského parlamentu, doc. JUDr. Pavel Svoboda, DEA, Ph.D.:

http://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-svoboda.php?itemid=25435
http://www.pavelsvoboda.com/?q=node/350